Legs of Lamb
(1 products)A whole leg of lamb is the Sunday joint that fills the board and still feeds Monday. Ours is the Whole Carvery Leg of Lamb, 2.2–2.7kg on the bone, frozen and delivered in a cold box. Rub it with garlic and rosemary, roast it, and rest it well before carving.
A whole leg of lamb from this butcher is the carvery centrepiece, packed for Sunday. Other roast cuts sit on lamb joints; the species hub is buy lamb online.
How much is a leg of lamb?
The Whole Carvery Leg of Lamb 2.2-2.7kg is £34.99 (price checked 30 September 2026).
How long do I roast a 2.2-2.7kg leg of lamb?
See our guide to cooking a whole leg of lamb; use a meat thermometer and rest the joint before carving.
Is it bone-in?
Yes, it is a bone-in leg.
Lamb leg or leg of lamb: what is the difference?
None at all: a lamb leg and a leg of lamb are the same joint, the back leg of the animal. Ours is the Whole Carvery Leg of Lamb 2.2-2.7kg, left on the bone for flavour and easy carving.
How many people does a whole lamb leg feed?
A 2.2-2.7kg leg of lamb on the bone feeds around six to eight people, with some left for sandwiches. For smaller tables, have a look at the rest of our lamb or lamb chops.
- Featured
- Most relevant
- Best selling
- Alphabetically, A-Z
- Alphabetically, Z-A
- Price, low to high
- Price, high to low
- Date, old to new
- Date, new to old
Whole Carvery Leg of Lamb 2.2-2.7kg
2.7 kg
£34.99£69.99Unit price /Unavailable£12.96 / kg (£1.30 / 100g)
LATEST OFFERS
View allFresh 5kg Chicken Breast Fillets
5.0 kg
£19.99£37.99Unit price /Unavailable£4.00 / kg (£0.40 / 100g)
Family Sirloin Steak Bundle – (8x6oz)
£22.99£47.96Unit price /UnavailableMisshaped Diced Chicken Breast 2kg (Previously Frozen)
2.0 kg
£7.99£16.99Unit price /Unavailable£4.00 / kg (£0.40 / 100g)
Whole Carvery Leg of Lamb 2.2-2.7kg
2.7 kg
£34.99£69.99Unit price /Unavailable£12.96 / kg (£1.30 / 100g)
Whole Beef Fillet 1.2-1.8kg (Frozen)
1.8 kg
£59.99£84.99Unit price /Unavailable£33.33 / kg (£3.33 / 100g)
Fresh Whole Gaucho Rib-eye 2-2.4kg (Cut your own steaks)
2.2 kg
£39.99£99.99Unit price /Unavailable£18.18 / kg (£1.82 / 100g)
- £39.99
£45.94Unit price /Unavailable - £39.99
£69.95Unit price /Unavailable XL Fresh British/Irish Whole Sirloin Joint 4-5kg
4.5 kg
£79.99£155.00Unit price /Unavailable£17.78 / kg (£1.78 / 100g)
Tomahawk Steak 800g-1.2kg (Frozen)
1.2 kg
£32.99£38.99Unit price /Unavailable£27.49 / kg (£2.75 / 100g)
- £38.99
£59.96Unit price /Unavailable - £14.99
£16.98Unit price /Unavailable - £34.99
£35.97Unit price /Unavailable Piri Piri Boneless Pork Steaks x16 packed in 4's
£22.99£27.96Unit price /UnavailableGarlic & Butter Boneless Pork Steaks x16 packed in 4's
£22.99£27.96Unit price /Unavailable
This is legs of lamb, not the whole lamb page. The rest of this counter sits with lamb, lamb joints, Sunday roast, large roasting joints, or lamb chops.