Whole Beef Fillet
(1 products)A whole beef fillet is the tenderest joint on the animal: roast it whole for a beef Wellington or a special Sunday, or slice it into your own fillet steaks and medallions. Ours is the Whole Beef Fillet 1.2–1.8kg, sold frozen. If you just want the steaks, see fillet steaks.
How big is the whole beef fillet?
1.2-1.8kg. It is £59.99 (price checked 30 September 2026).
Is it fresh or frozen?
Frozen. Thaw it completely before cooking.
Can I cut my own fillet steaks from it?
Yes. Trim off the chain and silver skin, then cut the centre into steaks and use the tail for stir-fries.
Is beef fillet the same as beef tenderloin?
Yes. Beef tenderloin is simply the American name for the fillet, the long, lean muscle under the sirloin that does very little work, which is why it is the most tender cut on the animal. Our Whole Beef Fillet 1.2-1.8kg is the whole tenderloin.
How do I cut tenderloin steaks from a whole fillet?
Trim off any silver skin, then slice across the fillet into rounds about 4-5cm thick: those are your tenderloin (fillet) steaks, or filet mignon from the narrow end. Use the thick centre for chateaubriand. Prefer them ready cut? Pick up Fillet Steak 2x 6oz or browse fillet steaks.
- Featured
- Most relevant
- Best selling
- Alphabetically, A-Z
- Alphabetically, Z-A
- Price, low to high
- Price, high to low
- Date, old to new
- Date, new to old
Whole Beef Fillet 1.2-1.8kg (Frozen)
1.8 kg
£59.99£84.99Unit price /Unavailable£33.33 / kg (£3.33 / 100g)
LATEST OFFERS
View all- £32.99
£42.59Unit price /Unavailable Fresh 5kg Chicken Breast Fillets
5.0 kg
£19.99£37.99Unit price /Unavailable£4.00 / kg (£0.40 / 100g)
Family Sirloin Steak Bundle – (8x6oz)
£22.99£47.96Unit price /UnavailableMisshaped Diced Chicken Breast 2kg (Previously Frozen)
2.0 kg
£7.99£16.99Unit price /Unavailable£4.00 / kg (£0.40 / 100g)
Whole Carvery Leg of Lamb 2.2-2.7kg
2.7 kg
£34.99£69.99Unit price /Unavailable£12.96 / kg (£1.30 / 100g)
Whole Beef Fillet 1.2-1.8kg (Frozen)
1.8 kg
£59.99£84.99Unit price /Unavailable£33.33 / kg (£3.33 / 100g)
- £39.99
£45.94Unit price /Unavailable Fresh Whole Gaucho Rib-eye 2-2.4kg (Cut your own steaks)
2.2 kg
£39.99£99.99Unit price /Unavailable£18.18 / kg (£1.82 / 100g)
- £39.99
£69.95Unit price /Unavailable XL Fresh British/Irish Whole Sirloin Joint 4-5kg
4.5 kg
£79.99£155.00Unit price /Unavailable£17.78 / kg (£1.78 / 100g)
Tomahawk Steak 800g-1.2kg (Frozen)
1.2 kg
£32.99£38.99Unit price /Unavailable£27.49 / kg (£2.75 / 100g)
- £38.99
£59.96Unit price /Unavailable - £14.99
£16.98Unit price /Unavailable - £34.99
£35.97Unit price /Unavailable Piri Piri Boneless Pork Steaks x16 packed in 4's
£22.99£27.96Unit price /Unavailable
Whole beef fillet for the grill, the pan or the Sunday tin, packed in this shop. You will also find these cuts under beef, lean meat, beef steaks, beef joints, or fillet steaks.